– EXCİMER LAZER AMELİYATI KİMLERE UYGULANABİLİR, KİMLER BU AMELİYAT İÇİN UYGUNLARDIR?
Excimer lazer ameliyatı 18 yaşını geçmiş, görme kusurları ve gözlük dereceleri son 1 yıl içinde 0,5 dioptriden (numara) fazla değişmemiş olan, 12 dioptriye (numara) kadar miyopi, 6 dioptriye (numara) kadar astigmat ve 6 dioptriye (numara) kadar hipermetrop görme kusuru olan hastalara uygulanabilmektedir. Uzman bir göz hekimi tarafından yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda kornea yapısı excimer lazer göz ameliyatına uygun olan bireyler bu lazer cerrahi operasyonu için uygun bireylerdir.

– EXCİMER LAZER AMELİYATI ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN TETKİKLER
Excimer Lazer Ameliyatı öncesinde Uzman bir göz hekimi tarafından kornea tabakası ve gözün genel yapısı üzerine belirli tetkiklerin ve ölçümlerin yapılması gerekmektedir. Kusursuz bir görüş sağlamak adına Kişilerin Gözlükle ve kontakt lensle görmeleri ölçülür. Göz numaralarının kesin belirlenmesi için bilgisaya destekli göz numarası ölçümü yapılır. tüm Lazer Göz Ameliyatları Öncesi Göz mikroskopla (Biyomikroskopi) detaylıca muayene edilmelidir. Tedavinin uygulanacağı alan olan Korneanın detaylı topografisi ile Kornea haritası incelemesi ve kornea kalınlığı ölçümü yapılır. Gözde “aberrasyon” denen ve görme kalitesini bozan kusurların miktarı, Wavefront analizi ile tespit edilmelidir. Göz içi basıncı ve göz bebeği genişliği ölçülür. Ardından Damla ile Göz bebeğini genişleterek, fundus muayenesi, gözün retina tabakasının (görüntülerin beyne aktarıldığı sinir tabakası) incelenmesi yapılır. Son olarak göz yaşı testlerinin ardından hasta tüm bulgular ışığında, uzman hekim tarafından değerlendirilerek Excimer Lazer Göz Ameliyatına Uygun olup olmadığı değerlendirilerek operasyon aşamasına geçilir.

- EXCİMER LAZER AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?
Excimer lazer göz ameliyatı sonrası göz hastalıkları ve cerrahisi uzman hekiminizin belirttiği ilaçları zamanında ve önerilen dozda almanız gözün genel ve korneal biyomekanik düzelmesi için çok önemlidir. Excimer Lazer Ameliyatı sonrası gözlere herhangi bir bandaj yapılmaz, bunun yerine kısa süreliğine koruyucu bir gözlük kullanılır. Hastaların koruyucu gözlüklerini kendilerin belirtilen süre boyunca takmaları yeterlidir (Genelde 1 gün). Excimer lazer göz ameliyatı sonrası göz hastalıkları ve cerrahisi uzman hekiminizin belirttiği süreler boyunca gözlerde enfeksiyon riskini arttıran aktivitelerden kaçınılmalıdır. Tüm Lazer Göz Ameliyatları sonrası bir süre makyaj yapılmamalı, havuz, deniz, sauna ve solaryum gibi işlemlerden uzak durulmalıdır.

"Excimer Lazer Göz Ameliyatı Sayesinde Göz Yapısı Lazer Göz Ameliyatlarına Uygun Görünen Kişilerde Görüş Kusurlarının Hızlı Bir Şekilde Tedavisi Mümkün"
Op. Dr. Hayati Türker