Femto Lasik Lazer Göz Ameliyatları sayesinde daha önce klasik Lasik uygulamalarında kullanılan mikrokeratom motorize kesi sistemlerinde görülebilen komplikasyonlar büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Femtosaniye laserle kişinin kırılma kusuruna özel flap oluşturulabilmektedir, bu sayede her hastaya farklı ve özel tedavi uygulanabilmekte. FEmto Lasik Lazer Göz Ameliyatının Özellikle hipermetrop ve astigmat tedavisinde sonuçları daha başarılı olmaktadır ve uygun şartlara sahip hastalar tarafından tercih edilmektedir. Tüm lazer göz ameliyatları açısından önemli olan kornea biyomekaniği, Femtosaniye laser flepleri sayesinde daha iyi korunmaktadır. İstenilen ölçü ve kalınlıkta flap kaldırabildiği için özellikle Lazer göz Ameliyatları için gerekli minimum kornea kalınlığı sınır değerlerine yakın olan hastalarda Lasik uygulanabilmesine olanak sağlamaktadır.

Klasik flap kaldırma uygulamalarına göre flap ara yüzeyi daha pürüzsüz ve kusursuz olduğundan uygulanan tedavi sonrasında daha az aberasyon (Işık sapması) gözlenmektedir. İleri yaşlarda uygulanacak hastalarda gözlenen göz kuruluğu gelişmesi riski Femtosaniye fleb'lerinde daha azdır.

– AVANTAJLARI
- Laser uygulaması biter bitmez hastanın yeterince iyi görüyor olması.
- Ağrı, yanma batma görülmez veya çok kısa sürelidir.
- İş gücü kaybının olmaması.
- Yüksek dioptri düzeltmelere imkan vermesi.

– DEZAVANTAJLARI
- İnce kornealara uygulanamaması.
- Korneal duyu sinirlerinin hasara uğraması ile kuru göz hastalığına yatkınlık sağlaması.
- Kornea biyomekaniğinde değişiklik yapması.
- Kornea direncini azaltması.
- Geçici göz içi basıncını artırması durumları.

"Lasik Lazer Göz Ameliyatı Sayesinde Göz Yapısı Lazer Göz Ameliyatlarına Uygun Görünen Kişilerde Görüş Kusurlarının Hızlı Bir Şekilde Tedavisi Mümkün"
Op. Dr. Hakan Türker