LAZER TEKNOLOJİLERİ İLE GÖRÜŞ KUSURLARININ DÜZELTİLMESİ : Lazer teknolojisinin kullnıldığı hayatın diğer alanlarında olduğu gibi, görüş kusurlarının lazer ile düzeltilmesi alanındaki ilerlemeler de sürekli gelişim göstererek günümüz standartlarına ulaştı. Lazerle görüş kusurlarının düzeltilmesi, lazer göz ameliyatları, üç nesil teknolojiyle bu günlere geldi: 1. Nesil PRK, 2. Nesil LASIK ve 3. Nesil SMILE. Korneal refraksiyon lazer göz ameliyatı, 35 yıl gibi kısa bir sürede hızla gelişmiştir. Lazer göz ameliyatları günümüzde tüm dünyada kabul gören bir tedavi şekli olarak Görme bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan en yaygın yöntemdir.

Lazerle görme düzeltmenin l. nesli PRK tekniği olup, kornea üzerinde excimer lazer kullanılarak yüzey traşlama (ablasyon) ameliyatları olarak bilinmektedir. PRK Tekniği diğer lazer göz ameliyatları açısından daha Ekonomik bir çözüm olarak öne çıkmakta ve günümüzde uygun görülen gözlerde göz hekimleri tarafınddan yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. Lazerle görme düzeltmenin 2. nesli olarak tanıtılan LASIK teknolojisi yine excimer lazer ile korneayı yeniden şekillendirme tekniği olarak bilinmektedir. Lasik operasyonları Flep(korneadan kapak kaldırma) ameliyatı ile görüşün daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Lasik göz ameliyatı bu özelliği sayesinde günümüzde en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Dünyada en çok uygulanan lazer göz ameliyatı tekniğidir.

Lazer göz ameliyatları ile görme kusurlarının düzeltilmesinin 3. nesli olan SMILE teknolojisi, Bıçak kullanılmadan Lazer ile uygulanan Mikro kesi ile lentikül çıkarma tekniğidir. Tamamı ile femtosecond(femtosaniye) lazer kullanılan bu cerrahi uygulama, minimal invaziv(Mikro kesi) flepsiz tekniğiyle, geleneksellazer göz ameliyatları açısından yeni bir çağ başlatıyor. Relex Smile teknolojisi için, lazer ile görüş kusurlarını düzeltme günümüz standartları açısından en gelişmiş halinde, korneal dokuyu koruyan ve üstün teknik hassasiyetli bir seviyeye ulaştı diyebiliriz. Lazer göz ameliyatlarının gelecegi, minimal invaziv(Mikro kesi) flepsiz tekniğinde.

Relex Smile Lazer Ameliyatı - Op. Dr. Hayati Türker

1. NESİL - PRK YÜZEY ABLASYON

• Subepitelyal ablasyon
• Excimer lazer tedavisi
• Zamana yayılmış görme iyileşme süresi
• Hastanın konforsuz olması

2. NESİL - LASIK FLEP AMELİYATI

• Stromal ablasyon
• Excimer veya femtosecond lazer ile birleştirilmiş
• Hızlı görme iyileşmesi
• Bazı flep komplikasyon riskleri

3. NESİL - SMILE FLEPSİZ AMELİYATI

• Stroma içi lentikül çıkarma
• Femtosaniye lazer tedavisi
• Hassas tedavi
• Flep komplikasyonu yok

SMILE TEKNOLOJİSİ

Minimal invaziv mikro kesiyle lentikül çıkarma lazer göz ameliyatlarında birçok avantaa sahip. SMILE teknolojis bıçak kullanılmadan uygulanan flepsiz ameliyatları mümkün hale getirdi. Smile teknolojisinin sağladığı avantajlardan biride, Kornea tabakasında Daha fazla biyomekanik koruma ve stabilite sağlaması. Bu sayede işlem uygulanan dokuya neredeyse hiç dokunulmuyor.

VisuMAX 3. Nesil Lazer Gözüş Düzeltme - Zeiss

RELEX SMILE BY ZEISS

Lazer göz ameliyatları açısından Dünyada bir ilk olan minimal invaziv(bıçaksız lazer ile mikro kesi), flepsiz(kornedan kapak kaldırılmadan) ReLEx® SMILE ile ZEISS tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. Zeiss görme kusurlu hastaları minimal invaziv, flepsiz Relex SMILE lazer göz ameliyatı ile tedavi etme yöntemini ilk bulan firmadır. Relex SMILE’ın gelişmesi ve sunduğu avantajlar, refraktif(görüş düzeltme) ameliyatlarının geleceğinin minimal invaziv(mikro kesi) tekniğinin olduğunu gösteriyor.

Relex Smile uygulayıcı makinası olan Vismax lazer göz ameliyatlarında Mükemmel performans sağlaması için üretildi. ReLEx SMILE, yüksek numaralı düzeltmelerde dahi öngörülebilirlik sağlayan, yüksek hassasiyetli ve sektörel açıdan çığır açmış femtosaniye lazer ZEISS VisuMax® ile uygulanmakta. Visumax'ın Öne çıkan özellikleri; lazer kesi hassasiyeti, yüksek hızı ve hassas müdahale yaklaşımı, Visumax'ı SMILE tekniği gibi ileri teknoloji korneal uygulamaları için ideal bir platform haline getirmektedir.

“Relex Smile Teknolojisi Sayesinde Göz Yapısı Uygun Bireylerde Görüş Kusurları Tedavi Edilebilmekte. Üstelik Relex Smile Teknolojisi, Flepsiz, Mikro Kesi Sayesinde İnce Kornealarada Uygulanabilmekte”
Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek